Új falubusz
Falubusz program keretein belül több mint 80 járművet osztanak ki. A buszok a kistelepüléseken fontos „munkát” végeznek, használhatók többek között egészségügyi célokra, gyerekek vagy nyugdíjasok szállítására.
Tovább »Mostanáig negyvenkilenc település mutatta be játékosan, ötletesen a Kisalföldben tavaly májustól mostanáig, hogy mire büszke. Ilyenek vagyunk kampányunk keretében az országnak miniszterelnököt adó, legendákkal átszőtt történetekben és turisztikai látványosságokban gazdag Hédervár a félszázadik bemutatkozó.
Tavaly május 11-én a megye legifjabb városa, Lébény mutatta be, mely értékeire a legbüszkébb. Azóta hétről hétre újabb település tárta fel a nagyközönség előtt a kincseit, arra buzdítva az olvasókat, hogy tegyen látogatást náluk. Ilyenek vagyunk kampányunk sikerét jelzi, hogy immár az ötvenedik plakátot alkothatta meg Kustán Roland, napilapunk grafikusa.
Büszkék vagyunk arra, hogy Hédervár ilyen hatalmas kulturális örökséggel rendelkezik. Az ötletbörze igazi csapatmunkát jelentett: a könyvtár egyik rendezvényén diákokkal közösen gyűjtöttük össze a mondatokat. A fiatalok aktívan, kreativan álltak a feladathoz - hangsúlyozta Szabóné Németh Ágnes hédervári polgármester.
Az Ilyenek vagyunk, héderváriak összeállításból megtudhatjuk, hogy a Szigetköz központja már miniszterelnököt is adott Magyarországnak gróf dr. Khuen-Héderváry Károly személyében. A XIV. században élt Héderváry Kont Istvánhoz is sok érdekesség kötődik. Például azt tartják a héderváriak, hogy aki nem tudja egészen az ő koráig visszavezetni a családfáját, az „gyüttmentnek” számít.
A család hírhedt, híres leszármazottját egyébként a Luxemburgi Zsigmond ellen szőtt összeesküvést követően végezték ki.
A legendák sorához tartozik, hogy Árpád vezér ahhoz a kocsányos tölgyhöz kötötte a lovát, amely közel ezer éve zöldell a helyiek örömére.
Szintén érdekesség a H alakú fa a kastélyparkban, melyet formája miatt Hédervár-fának is neveznek. Rejtély, hogy magától vagy a grófi kertész ráhatásával nyerte el alakját.
1997-ben emeltek szobrot a krumplibogárnak, amelyből az elsőt akkor ötven éve találták meg a faluban. De műemlék őrzi a szűz lányokat elrabló kentaurok és a kővé vált kenyerek legendáját is.
A kastély működött már német magykövetségként, hadikórházként, iskolaként, művésztelepként és szállodaként is.
További érdekesség, hogy a Fekete Madonna-szobrot minden ünnepre más ruhába öltöztetik. Hédervár testvértelepülése Héderfája (Románia) és Éberhardt (Szlovákia).
A plakátot a héderváriak a falu központjában, a kerékpárút mellett helyeznék majd ki.
A feltöltés dátuma: 2016-01-23
Falubusz program keretein belül több mint 80 járművet osztanak ki. A buszok a kistelepüléseken fontos „munkát” végeznek, használhatók többek között egészségügyi célokra, gyerekek vagy nyugdíjasok szállítására.
Tovább »Győr-Moson-Sopron megyében találjuk a közel 1100 fős községet, Hédervárt. Itt áll az egykor sudár, 15 méter magas kocsányos tölgy, mely mára a szó szoros értelmében töredéke önmagának.
Tovább »Gyertyaszentelő Boldogasszony napján kék bársonyba öltöztették az asszonyok a hédervári fekete Madonnát. Az ország legkorábbi lorettói kápolnájában őrzött szobor áhítatra hív, ma már nem csak ünnepekkor.
Tovább »Szeptembertől a hédervári iskola mellett az óvodát is a piarista rend veszi át az államtól, illetve a falutól.
Tovább »