2010–ben kezdetem méhészkedni Héderváron 2 db méhcsaláddal.Az eltelt 6 év alatt sikerült ennek a többszörösére felfejleszteniméhészetemet, részben méhcsaládok vásárlásával, részben asaját állomány szaporításával. Közben 2011-12-ben papíron ismegszereztem e méhész szakmához szükséges végzettséget. Azévek során saját tőkéből és pályázati forrásokból folyamatosanfejlesztem méhészetemet.
Mivel méheimmel vándorlok így több fajtaméz pergetésérevan lehetőségem. Amennyiben az időjárás is kedvező abban azesetben akác, repce, facélia, hárs, napraforgó, mustár, fenyő virágzásrólhordanak nektárt a méheim, így ezekkel a mézfajtákkaltudom kiszolgálni megrendelőimet.
Mézeim káros anyagot nemtartalmaznak, mert kizárólag engedélyezett szereket használok améhbetegségek megelőzésére, valamint az atkák elszaporodásaellen. Egyéb méhészeti termékeket is kínálok, többek közöttnyers és szárított virágpor, propolisz tinktúrát. Minőségi üveg és csomagolóanyagot használunk ügyelve a termék és megjelenésösszhangjára. Termékeimet a környékbeli piacokon, vásárokonés természetesen háznál is értékesítem, ahol vevőimnek mindiglehetősége nyílik vásárlás előtt a mézek kóstolására is! :-)
Vevőim gyakran kérdezik, hogy milyen is a jó méz? A kristályosméz hamis? Mi is a méz? Engedjék meg, hogy pár mondatbanitt válaszoljak fenti kérdésekre: annak ellenére, hogyhazánkban, ahol a méhészkedésnek nagy múltja van, a fogyasztóikultúra alacsony, no nem azért mert az emberek nemismerik a mézet, hanem mert nem mutatta meg nekik senki,hogy milyen is az igazán jó méz, mit keressenek a polcokon.
A kereskedelem csak akác és vegyes mézet ismeri. A jó mézolyan, mint a jó bor, mindenkinek más ízlik. A mézet a méheka növények nektárjából vagy a növények levelein levő édesnedvekből gyűjtik, majd saját mirigyváladékukkal vegyítvemézgyomrukban átalakítják és a lépekbe ömlesztve mézzé érlelik.
Tartalmaz a többi között B1, B2 és C vitamint, de ennél isfontosabbak az ásványi sók, például a kálium, nátrium, kalciumés vas. Van még benne ezen kívül gyümölcs- és szőlőcukor éskülönféle aminosavak. Illat- és aromaanyagai étvágyjavítók, ésfájdalomcsillapító, nyugtató hatásuk is van. Felveszi a küzdelmeta baktériumokkal, táplálja az izmokat és külső sebkezelésre iskiválóan alkalmas. A mediterrán országokban a kristályos méz igen népszerű, addig mi, magyarok, a világos, nem kristályosodóakácmézet favorizáljuk. A fogyasztók közül sokan valamifélehibának fogják fel a kristályosodott mézet. Erről azonban szósincs: a kristályosodás természetes folyamat, amely azt mutatja, hogy „él” a méz. Az igazi méz előbb-utóbb – attól függően,hogy a természetes cukrok milyen arányban vannak bennejelen – kikristályosodik. Az akácméznél ez viszonylag lassankövetkezik be. A kristályosodás azonban sem a méz kedvezőhatásait, sem az ízét nem befolyásolja. Aki mégis idegenkednetőle, könnyen varázsolhat a kristályosból folyékonyat. A melegítésselazonban vigyázzunk: legfeljebb negyvenöt fok az, amit a méz károsodás nélkül elvisel. Ezért nem ajánlatos túlságosanforró teába mézet önteni. A tárolásnál az üzletben és otthonis vigyázni kell arra, hogy ne süssön rá a nap. Legjobb sötét,hűvös helyen tartani.
Végezetül szeretném megköszönni, hogy bemutatkozhattam aHédervári Hírforrás hasábjain, és továbbra is várom szeretetteleddigi és új vásárlóimat!
Radovics Csaba, hédervári méhész